Göt Kadar Hucrenin İnsanin Dunyasini Karartmasi Halleri…

hh_
öhöm öhöne araştırmacı ruhumun vermiş olduğu azimle, kaç günlerdir deliler gibi araştırdığım bilumum şeylerden sonra bu başlık çıktı ortaya buradaki “göt” ölçü birimi olarak kullanışmıştır sazanlara kalkan olarak açıklıyayımda sonra asabiyet turları çektirmesinler….
Neyse Barcelona’nın Maçının ilk devresine girmesine yakın Ez den gi ye ile teldeyiz öle dolanıyorum bir konu hakkında meşk ediyoruz o arada karşımda bir araç geçti tamam dedim akşam blog konusunun ana teması oluştu, lpg li bir sahin’e alti kişi doluşarak kız tavlama sanatı muhahaa durun anlatıcam efenim, şimdi ana tema şudur arabaya veren kızların varlığı devam ettiği müddetçe çok ekmek yiyecek bu hanzolar. e hanzo kimi s..ecek hanzoyu tabi. talep oldukca arz da olacaktır.(ekonomide bu böyledir ) bütün camlardan sarkan kollar ve hepsinin ellerinde birer sigara, araba,kömürlü tren gibi duman cıkararak, İbrahim Tatlısesin NEDEN parçası eşliginde son gaz gitmektedir. bu tarz arabası olan hanzoların tek masraftan kacmadıgı şey arabanın ses sistemidir. bu güzel ses sistemini, kötü müzikleri ile hic ederler…
Tabi ben bunları görürken Ez den gi ye anlatmıyorum bunları kafamda kurdum akşamın konusu çıktı diye :) neyse ez den gi yenin sonuçları sabah çıktı iki adet yeni oluşum bel fıtığı başlanğıcı, bir tanesinin zararsız hede olması yanında diğerinin zararlı olabileceği durumu, bunun akebinde başlıyorum www.google.com search bel fıtıgı nedir lere nasıl tedavi edilir kurtulunulur mu gibi ona buna bakınmaya bir yandanda piyasada işlemler devam ediyor dev ekranımın bir tarafı Matriks açık diger tarafı Bel fıtıgı araştırmasında,
Şimdi edindigim bilgilere göredir ki belfıtığı, bel omurlarının arasındaki kıkırdağın aşırı zorlama nedeniyle yerinden kayarak bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu oluşan bir hastalıktır. bu tanımla ilgili akşam maçı arkadaşlarda izledim ve babasının bu konuda uzman oldugunu köyde bir çok kişinin bel fıtıgı rahatsızlıgını geçirdigini kayan diskleri et sıkısmasından kurtardıgını geveledi bende nasıl yahu diye gevelerden ez den gi ye ile kısa bir tel görüşmesi yapıp durumu net anlayıp bir daha bu arkadaşlara ilettim sorunu babamın 5 dksını alır demesiyle içimden Hasss..tir çekmek geldi Şİmdi Tıp bu kadar ilerlemişken bu konuda 5 dk yapamadıgını babasının elleri düzeltecekmiş, tabi fikri ez den gi ye ile paylaşınca güldük falan geyik oldu işte, bu arada sesini duymak bile güzel gelmeye başladı ( Noluyo lan? )
2838424_large
Bugun Sadece Bu konuya Eğilmek İstedim..
belirtiler:

hasta belinden kalçasına ve bacağına yayılan ağrıdan şikayet eder. bu ağrı ayak topuğuna ve parmaklara kadar uzanabilir. bazı hastalar bacağının arka kısmından bir iple çekildiğini söylerler. hastanın beli bir tarafa eğilebilir. zamanla ayakta uyuşma, kuvvet kaybı gelişmeye başlar. ilerlemiş vakalarda idrar ve büyük abdest yapmakta zorluklar oluşabilir.

***önemli not: hastanın ayak bileğinde kısa sürede felç ve idrar yapamama durumu (idrar felci) meydana gelirse acilen ilk 6 saat içerisinde ameliyat edilmelidir. bu 6 saatlik süreye altin dönem denir ve bu süre gecirilirse hastanın klinik bulguları düzelmez. ayak bileğindeki felç kalıcı olur, idrarını yapamaz. hayat boyu idrar sondası kullanmak zorunda kalabilir. bu nedenle böyle bir durumla karşılaşan hasta hiç vakit kaybetmeden beyin cerrahisi uzmanına müracat etmelidir. unutulmamalıdır ki, sinir sisteminde kayıp edilen geri gelmez...

hasta muayene masasına sırt üstü yatırılır. ağrıyan ayağı dizi bükülmeden yukarı doğru kaldırılır. bu muayeneye lasek testi veya bacak germe testi denir. bacak yukarı kaldırıldığında hasta kalçasında ve bacağında şiddetli ağrı duyar.
hastanın diz ve topuk reflekslerine bakılır. doktor refleks çekici adı verilen bir alet ile hastanın diz ve topuk bölgesine vurarak, bu bölgelere gelen sinirlerin sağlam olup olmadığı hakkında bilgi alır. şayet belfıtığı sinire baskı yapmışsa diz veya topuktaki refleksler azalır veya kaybolur.

hastaya ayak parmaklarının ve topuklarının üzerinde yürümesi söylenir. belfıtığı hastası parmaklarının veya topuğunun üzerine kalkamaz. yani bu bölgelere gelen sinirlerin baskı altında kalması nedeniyle kuvvet kaybı olmuştur.
hastanın ağrı duyduğu bacağının ayak üstünde ve parmaklarında his kusuru (uyuşukluk) mevcuttur.

özetlersek: belfıtığı diyebilmek için;
bacak germe testi müspet olacak
refleks kaybı olacak
kuvvet kaybı olacak
his kusuru olacak

bu dört bulgunun hepsi veya en az ikisi bir arada olması halinde belfıtığı teşhisi koyulmuş olur.

tetkikler:
1.öncelikle hastaya halk arasında düz bel filmi diye tabir edilen (tıbbi ismi lumbosakral vertebra dır) film çekilir. bu film hastanın omurgalarının yapısı hakkında bilgi verir. bel kayması, kireçlenme, çökme kırıkları, doğuştan gelen anormallikler bu filmde görülebilir.

2.bel tomografisi:belfıtığının teşhis edilebilmesi için mutlaka gereken bir tetkiktir. bu filmde; omuriliğin ve omurilik kanalının adeta haritası çıkarılır. tomografi cihazı keşfedilmeden önce, hastaların belinden ilaç verilerek, halk arasındaki tabiriyle "ilaçlı film" veya "renkli film" çekilirdi. omurilik kanalına verilen ilacın yan etkileri vardı. günümüzde yerini bel tomografisine bırakmıştır...

***önemli not:her tomografi filmi belfıtığını net olarak göstermez. çekilen filmin en az 600 miliamper gücünde olmasına dikkat edin. hasta şişmansa 1200 miliampere çıkılabilinir. bu nedenle film çektireceğiniz merkezden önceden bilgi alınız. aksi taktirde yeterli görüntü alınamaz ve ödediğiniz para boşa gidebilir...

3.manyetik rezonans filmi:bel bölgesinin fotoğraf kalitesinde görüntülenmesini sağlar. tetkik esnasında 20-30 dakika kadar kapalı bir kabin içinde kalmayı gerektirir. kapalı yerlerde kalma korkusu olanlar zorlanabilirler. tomografiden farkı; omurganın ve omuriliğin hem yan hem de yatay kesitlerini inceleyebilmesidir. tomografi sadece yatay kesitleri alır.

***önemli not : 1- manyetik rezonans tetkiki tomografiye kıyasla daha pahalıdır. pahalı olması daha iyi sonuç vereceği anlamına gelmez. bel tomografisi ile de kesin teşhis konulabilir. bunun kararını hekiminiz vermelidir.

2- manyetik rezonans cihazının gücü tesla olarak belirtilir.piyasada halen çalışan 0,5 tesla gücünde eski jenerasyon cihazlar mevcuttur. bel için en kaliteli görüntüyü 1,5 tesla gücündeki cihazlardan alabilirsiniz. bu nedenle film çektirdiğiniz cihazın gücünü önceden öğrenin böylece hem teşhiste yanılma olmaz, hem de ödediğiniz para boşa gitmez.

karar:

1-hastanın tek taraflı kalcasına veya bacağına ağrı vuruyorsa
2- muayene bulguları yeterliyse
3-tomografi veya manyetik resonans filmlerinde kayan fıtık net olarak görülebiliyorsa
4-yukarıda sayılan maddelerin sadece biri ile kesin ve net teşhis konulamaz.
belfitiği bazi hastaliklarla karişabilir
1-brucella(peynir hastalığı): hastaların belinde şiddetli ağrılar olur. ağrı kalçalara doğru yayılabilir.hastaların aşırı derecede gece terlemeleri vardır. iç çamaşırlarını ıslatacak kadar bol terlerler. yapılacak kan tetkikleri ile belfıtığından ayırt edilebilirler.
2-burger hastalığı: sigara içenlerde sık görülür. bacağa gelen atardamarın tıkanması söz konusudur. hasta yürüyünce bacağında ağrı oluşur. birkaç dakika dinlenince geçer. yürüyünce tekrar başlar. ayıt etmek için damar cerrahisi uzmanlarınca muayene edilmelidir. tıkanma varsa damarı açmak için ameliyat yapılır.
3-omurilik kanalının daralması: kireçlenme nedeniyle omurilik kanalı daralmıştır. ameliyatla omurilik kanalı genişletilir.
4-bel kayması:bel omurlarının kaymasıdır. kayan kemik özel bir metal ile vidalanarak tedavi edilir.

belfitiği hastalarini uyariyorum:

bazı hastalar ağrı içinde kıvranırken maalesef doktora gitmek yerine hiçbir bilimsel kimliği olmayan kişilere müracaat etmektedirler. buradan beline çizik atıldığında iyileşeceğini zanneden hastalara seslenmek istiyorum. eğer bele jiletle 3-4 çizik yapınca hastalığınızın iyileşmesi mümkün olsa inanın bizler 33 çizik atarız. beline tezek bağlayanlar, balık saranlar, bilinçsizce belini çektirirken boynunu zedeleyenler sizlere sesleniyorum. belfitiğindan korkmayin bilgisiz kişilerin sizleri oyalamasina ve sonuçta sakat kalmaniza sebep olacak gecikmelerden korkun. belfitiği doğru teşhis edildiğinde, uzman kişilerin elinde tedavisi mümkün olan bir hastaliktir.

iddia ediyorum. zamanında yapılan doğru operasyonlar neticesinde ertesi gün normal günlük işlerinizi yapacak duruma geleceksiniz ve bir ay sonra futbol oynayacak kadar iyileşmiş olacaksınız.

**yeter ki felç olmadan doktorunuza gidin,
**yeter ki hekimlerin işini zorlaştirmadan, başari oranini düşürecek kadar hastaliği ilerletmeden doktorunuza gidin,
**belfitiğinda muhatabiniz yalnizca beyincerrahisi uzmanlari olsun.

kaynak : belfitigi.com ve genel sağlık bilgileri ansiklopedisi
ozellikle bel fıtıgı olanlar icin , fizik tedavi sirasi ve sonrasinda yapilmasinda fayda olan egzersizlerdir.

bu egzersizler,

1- yuzustu yatin, kalcalari kasin, 5 e kadar sayarak tutun, 50 ye kadar devam edin

2- yan yatin. ustteki bacaginizi on kere havaya kaldirin. diger bacaginizda da tekrar edin.

3- sirtustu yatin. dizler bukuk olsun. once bir dizinizi gogsunuze dogru cekin, sonra uzatin. diger bacaginiz bukuk olsun. 10 kere tekrarlayin. diger bacaginizda da ayni islemleri tekrarlayin.

4- her iki dizinizi bukup gogsunuze cekin. tam uzatmadan yarim indirin. bu islemi 10 kere tekrarlayin.

5- dizler bukuk sirtustu yatarken karninizi ice cekin. 5 e kadar sayarak tutun. 50 ye kadar devam edin.

6- dizler bukuk sirtustu yatarken beli yere bastirin. 5 e kadar sayarak tutun. 50 ye kadar devam edin.

not: ilk haftada gunde bir kere, ikinci haftadan itibaren gunde 2 kere, 3 ay duzenli olarak yapin. uygun zaman, yemekten once veya yemekten 2 saat sonradir.
(doktor onayli listedir)
Pilatesinde iyi geldigi söylenir..
Barcelona Umdugum Gibi Kazandı Aksini Düşünmemiştim namerdim..
Messi-Manchester-United-Barcelona-Champions-L_2311583
Haftalardır süre gelen Ronaldo mu MEssi mi polemigi nihayet sona erdi Messi Son Noktayı Koydu..
aha nooldu. gerci guzel yorumlarda vardı, rıdvan gene ronaldo mu messi mi sorusuna, ronaldo kim lan, messi ve digerleri var. ronaldo ancak o digerleri bolumunde ilk 7-8'e girer dedi ki ronaldo'nun hak ettigi yer de burasıdır. bir de bitsin bu messi - ronaldo karsılastırması, macın son anı kupa gelmek uzere messi hala hucum presle 3. golu arıyor, vidic'in kademesi sayesinde kacırıyordu, ronaldo ise ortasahada eller belinde bir tripler, bir aman kucuk daglar gotume mi girdi acep ben yarattımdı halbuki havaları filan.
10 kisilik barcelona chelsea'ye depalsmanda fark atamayınca ve sadece turu gecince; "hani nooldu, nooldu lan tecavuz" diye ortalarda gezinen kisilere kapak olan, emmeli gommeli, tam bir tecavuz macı olmustur bu arada. demistim manchester, chelsea kadar bile direnemez diye. direnemedide ..
xavi man of match'i sapına kadar hak etti.
son olarak: oha messi.
Bir zamanlar AJDAR Vardı ÇİKİTA MUZ NERELERDE ŞİMDİ ACEP ??*
Neyse Bir Ajdar Klasigi ile Veda Edeyrum..
- ben bu adamı tanımıyorum! buradan gidiyorum!
- sen kimsin de kelini bana dönüyorsun ulan! şaaap---- patapatakütt
Hatırladınızmu muhahahah :D
kliptengoruntu
http://ajdara-ucan-kafa-atmak.istiyor.us/ resmi internet sitesi muhahaha :)
ira kaçar hadi iyi geceler…

Yazımı Pasylas!

Bookmark and Share

2 Yorum:

nuray dedi ki...

Ben işimi çok özledim ikinci bir şansı hakediyorum ve insanlar hiç hata yapmazmı canım,neredeyse zaatüre olacaktım ısıtma sistemini yap sende hasta olmayayım ustalarla iş ilişkilerini bende hesaplayıp işime sahip çıkarım,bu bloglar ve içerikleri benim dar odadan çıkmama bayağı yardımcı oldu teşekkür ederim şarkılar'da ve klipler'de öyle işyerimi ve makinalarımı çok özledim -Nuray Karakurt

İRA dedi ki...

Umarım en kıa zamanda ikinci şansı yakalarsınız..

Yorum Gönder

YORUMLARINIZI YAZMAYI UNUTMAYIN..